Dydaktyczne pomoce naukowe

Nie chcemy, aby nasze dziecko paliło papierosy, przestrzegamy je przed tym, prawimy moralizatorskie mowy, a jednocześnie sami wypalamy paczkę dziennie? Chcemy, żeby nasze dzieci miały ze sobą świetny kontakt, żeby rozmawiały ze sobą na spokojnie i wspólnie spędzały czas, ale jednocześnie sami od lat nie utrzymujemy kontaktu ze swoim rodzeństwem? Nawet najlepsze metody wychowawcze, nawet najlepsze wizje życia i opowieści nie pomogą w wychowaniu dziecka po naszej myśli, jeśli swoim zachowaniem będziemy pokazywali im coś zupełnie innego, niż mówimy. Jeśli chcemy, żeby dzieci coś robiły, albo żeby czegoś nie robiły, to z pewnością sami powinniśmy zachowywać się w taki sposób, jakiego od nich oczekujemy.

Od najmłodszych lat

Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że już od najmłodszych lat dzieci bardzo dokładnie nas obserwują. Wystarczy spojrzeć na zabawy kilkulatków, na to jak bawią się w dom, jakie słowa wypowiadają, a możemy być zaskoczeni tym, jak wiernie odwzorowują nasze zachowania. Oczywiście z niektórych z nich będziemy zadowoleni i będziemy się cieszyli z tego, że nasze dziecko zachowuje się tak a nie inaczej. Jednak z pewnością znajdą się też takie rzeczy, które nie będą nam się podobały i których wolelibyśmy nie widzieć u naszego dziecka. Dlatego też, tak ważne jest to, abyśmy dokładnie przemyśleli swoje zachowanie, żebyśmy sprawdzili, czy we wszystkim zachowujemy się w taki sposób, jakiego oczekujemy od naszego dziecka. Im lepszy przykład będziemy mu dawali swoim życiem, tym z pewnością będzie większa szansa, że właśnie tak będzie się ono zachowywało.

Musimy wiedzieć jak to działa

Powstało wiele różnych publikacji na temat tego, w jaki sposób wychowywać swoje dziecko. Możemy też poczytać wiele o tym, jak wychowywać swoim przykładem, bo nic nie działa na dzieci tak pouczająco jak nasze czyny. Nawet jeśli przez kilka godzin będziemy mówili o jakimś pożądanym zachowaniu, będziemy pokazywali jakie daje ono korzyści, ale jednocześnie będziemy robili coś skrajnie odwrotnego, to nie mamy co liczyć, że do naszego dziecka taka przemowa trafi. Prędzej trafi do niego to co widzi, kiedy nas obserwuje, niż to co do niego mówimy. Dlatego też tak ważne jest to, aby naprawdę żyć tym, co chcemy przekazać swojemu dziecku, bo wówczas będzie największa szansa na to, że odniesiemy naprawdę ogromny sukces. Koniecznie zobaczmy jak to wszystko działa, przekonajmy się, w jaki sposób powinniśmy się zachowywać, tak aby mieć pewność, że to co jest dla nas najważniejsze faktycznie dotrze do naszego dziecka i będzie przez niego wykorzystywane. To wszystko sprawia, że musimy się dokładnie zastanowić nad tymi wszystkimi swoimi zachowaniami, które przeczą naszym słowom i temu, co chcemy przekazać dziecku. Im szybciej pozbędziemy się złych nawyków, tym szybciej nasze dziecko będzie przejmowało od nas te dobre rzeczy, bo będzie widziało, że jesteśmy tutaj naprawdę autentyczni w swoim zachowaniu.