Broń towarzyszy człowiekowi od najdawniejszych czasów. Już pierwsi ludzie wykorzystywali prymitywne narzędzia, aby upolować zwierzynę, bądź też obronić się przed napastnikami reprezentującymi inne plemiona. Broń przebyła długą drogę. Jej obecny wygląd różni się znacząco od pierwowzorów, co oczywiście jest podyktowane rozwojem technologii. Jak zatem kształtował się oręż przez te wszystkie tysiąclecia? Interesującą kwestią jest to, że używanie broni można było zaobserwować podczas badań nad zachowaniem szympansów.

Naukowców doprowadziło to do wniosków, że pierwsze istoty człekokształtne mogły wykorzystywać oręż już pięć milionów lat temu. Niestety, nie można tego potwierdzić empirycznie, gdyż nie odnaleziono artefaktów mogących poświadczyć o prawdziwości tej teorii. Niemniej jednak, najstarszym orężem znalezionym przez archeologów była włócznia sprzed 300 tysięcy lat. W Kenii odnaleziono szkielety datowane na 10 tysięcy lat, które miały widoczne ślady na kościach, ewidentnie zadane ostrymi przedmiotami. Starożytny oręż przechodził przeróżne zmiany.

Wraz z poszczególnymi epokami ludzkości, zmieniało się także tworzywo, z którego powstawała broń. Kamień zastąpiony został przez różne odmiany metalu, co zaowocowało dużo większą efektywnością w trakcie polowania i działań wojennych. Budowano także mniej lub bardziej zaawansowane maszyny oblężnicze, a także łuki, które mogły razić wroga na odległość. Aby chronić żołnierzy przed obrażeniami, rozwijała się także technologia pancerzy. W średniowiecznej Europie popularni stali się rycerze, od góry do dołu ubrani w metalowe zbroje.

Prawdziwy renesans broń przeżyła, gdy wynaleziono proch strzelniczy i przetransportowano go do Europy. Żołnierze zaczęli wykorzystywać armaty, strzelby i pistolety, które znacząco rozwinęły sposób prowadzenia walki. Nowy oręż oznaczał nowe taktyki wojenne i zmianę wyposażenia wojaków. W XX wieku człowiek jeszcze bardziej rozwinął broń. Pojawiły się karabiny maszynowe, samoloty, czołgi i inne opancerzone pojazdy, rakiety oraz okręty wojenne.

Zaczęto także produkcję broni chemicznej i biologicznej, a największy postrach wśród wszystkich mieszkańców globu zaczęła budzić broń nuklearna, której ogromna siła rażenia jest w stanie unicestwić całe miasta.