Oczywiście, każdy mężczyzna używa takich kosmetyków, jakich ma ochotę, jednak chyba można by stworzyć pewne absolutne minimum akcesoriów, które po prostu muszą znajdować się w męskiej kosmetyczce. Spróbujmy to zrobić. Trzeba pamiętać, że kosmetyki mają nie tylko nas upiększać i czynić atrakcyjnymi – ich podstawowym przeznaczeniem jest zapewnienie nam higieny.

Każdy mężczyzna koniecznie powinien więc nosić w swojej kosmetyczce środki, dzięki którym będzie mógł utrzymać swoją twarz i ciało w dobrym stanie. Chodzi tutaj na przykład o szczoteczkę do zębów oraz pastę (ewentualnie również inne kosmetyki do pielęgnacji jamy ustnej, takie jak chociażby nitka dentystyczna czy też płyn do płukania ust). Musi się tam również znaleźć mydło lub też żel do mycia, a także szampon (ten ostatni nie jest konieczny w przypadku mężczyzn bardzo krótko obciętych).

Zdaje się, że w tym minimalnym wyposarzeniu męskiej kosmetyczki musimy również umieścić antyperspirant, który będzie zapobiegał powstawaniu brzydkich zapachów.