Mamy niewielki pokój, a jednocześnie to właśnie z niego możemy wyjść na balkon? Mogłoby się wydawać, że wszystko jest w porządku, niestety zdanie możemy zmienić latem. Z jednej strony będziemy chcieli mieć otwarte jak szeroko okno balkonowe, aby dane pomieszczenie mogło się wywietrzyć, z drugiej może się okazać, że wówczas większość przestrzeni będzie zajęte przez skrzydło okienne, co sprawi, że w pokoju będziemy mieli znacznie mniej wolnej przestrzeni niż byśmy chcieli. Może się wydawać, że tak naprawdę mamy dwie możliwości do wyboru, albo nie będziemy otwierać jak szeroko okna balkonowego, albo będziemy je otwierać, ale nie będziemy mogli się ruszyć w danym pokoju. Jak się jednak okazuje, możemy jeszcze skorzystać z trzeciego rozwiązania, które w tym przypadku wydaje się niezwykle kuszące.

Rozsuwane okna

Przede wszystkim warto wiedzieć, że do wyboru mamy nie tylko okna, które otwierają się w tradycyjny sposób, a więc do środka pomieszczenia, zajmując swoim skrzydłem sporą powierzchnię. Możemy teraz zdecydować się na okna balkonowe, które są przesuwane.

To oznacza, że skrzydło, które się otwiera, przesuwamy na stronę tego, które jest montowane na stałe. W ten sposób zyskujemy niczym nieograniczone wyjście na balkon, a jednocześnie z powodu otwartego okna nie tracimy ani centymetra z powierzchni pokoju. Takie rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim w tych pomieszczeniach, które są niewielkie, ale także wówczas, gdy nie chcemy stwarzać sytuacji, w których nasze dziecko może wpaść na skrzydło takiego otwartego okna i zrobić sobie krzywdę. Co warte podkreślenia, to również fakt, że takie okna otwierają się bardzo łatwo, a więc nie będziemy mieli z tym najmniejszego problemu. Poza tym, podobnie jak w tradycyjnych oknach możemy je także uchylić, a więc będziemy mogli ich otwarcie dopasować do naszych potrzeb.

Koszty na lata

Jeżeli popatrzymy na cenę, jaką przyjdzie nam zapłacić za takie przesuwane okna, to może się okazać, że będzie ona stosunkowo wysoka.

Jednak musimy zdawać sobie sprawę z tego, że takie okna montujemy raz i będą nam one służyły nawet przez kilkanaście lat. Jeśli okna przesuwne mają sprawić, że w tym czasie nasze codzienne funkcjonowanie, zwłaszcza latem będzie wygodniejsze, jeśli dzięki nim możemy dobrze wywietrzyć pomieszczenie, a jednocześnie nie musimy obawiać się zmniejszenia powierzchni danego pomieszczenia, to z pewnością warto się zastanowić nad taką inwestycją. Przecież jeśli tego typu koszty rozłożymy na lata, to okaże się, że nie będą one aż takie duże. Na takie okna otrzymujemy również gwarancję, co dodatkowo powinno nas upewnić, że podejmujemy odpowiednią decyzję. Wygodne, funkcjonalne, a jednocześnie wytrzymałe okna – czego chcemy więcej? Warto zobaczyć jak prezentują się takie okna, jak one działają, na ile są szczelne, a następnie zastanowić się, czy to właśnie nie jest idealna propozycja dla nas. Jeśli do tej pory otwarte jak szeroko okno balkonowe nas irytowało, bo znacznie ograniczało nam możliwość poruszania się po pokoju, to z pewnością musimy przyjrzeć się takiej propozycji.