marcin kaminski Ładowanie

Zawał mięśnia sercowego

Zawał mięśnia sercowego, który stanowi martwicę wycinka mięśnia sercowego, a w konsekwencji ustanie dopływu krwi, wynikającej z niedrożności naczyń wieńcowych, prowadzi do niedotlenienia. Obszar martwicy, który powstaje na skutek wymienionych czynników jest niebezpieczny dla zdrowia i należy go cały czas monitorować. Do typowych objawów, które zaliczymy do stanu zawałowego, należą ból w klatce piersiowej, duszności, poty, uczucie lęku, a niekiedy nudności.

W sytuacji, gdy dojdzie do ataku serca należy zachować spokój i w pierwszej kolejności posadzić lub położyć pacjenta na ziemi w pozycji bocznej ustalonej. Jednak, jeżeli objawy nie ustępują po dziesięciu minutach, należy niezwłocznie zawiadomić pogotowie. Warto pamiętać, że pierwsza godzina od wystąpienia zmian jest decydująca i należy jak najszybciej podjąć leczenie.

U wielu osób zawał występuje na skutek wcześniej zdiagnozowanych zmian, dlatego powinni oni posiadać zawsze przy sobie nitroglicerynę, którą w takiej sytuacji powinni przyjąć. Jednak należy podkreślić, że nitrogliceryny nie należy podawać, gdy doszło do wstrząsu, a mianowicie występują bladość skóry oraz zimne poty. Jednak pomoc doraźna może być również zastosowana u osób, u których zawał wystąpił po raz pierwszy bez wcześniejszych objawów ze strony układu krążenia, w takiej sytuacji podaje się jedną tabletkę aspiryny do pogryzienia.

Taka wiedza jest niezwykle istotna ze względu na częste występowanie ataku w miejscach, gdzie nie ma lekarza, a świadomość otoczenia może uratować życie.