marcin kaminski Ładowanie

Używki niszczące nasz organizm – wpływ na układ krążenia

echo serca poznań

Znane z wielu spotów reklamowych oraz opakowań hasła „palenie szkodzi zdrowiu” zna każdy, nawet bierny palacz. Owe zabijanie nie jest próbą przestraszenia społeczeństwa, ale faktem, na który należy w końcu zwrócić uwagę.

Choć popularność, czy też moda na palenie coraz bardziej maleje, to jednak negatywne skutki, jakie wniosły do naszych organizmów, będą odczuwalne dopiero za parę lat. Nałogowi palacze mogą zauważyć pierwsze symptomy stosunkowo wcześniej, a jak się okazuje nie dotyczą one tylko nowotworów.

Palenie papierosów, a dokładnie dym tytoniowy prowadzi także do ciężkich zaburzeń w obrębie układu krążenia, takich jak miażdżyca, zawał serca oraz udar mózgu. Składniki wchodzące w skład papierosów wywołują szereg reakcji organizmu, które prowadzą do pobudzenia układu nerwowego wywołując uczucie przyjemności.

Jednak jednocześnie dochodzi do podniesienia wartości ciśnienia tętniczego krwi. Szkodliwe substancje wiążą się z hemoglobiną, a to prowadzi do blokowania podaży tlenu, czego konsekwencją jest niedotlenienie tkanek, prowadząc do szybkiego rozwoju zmian chorobowych w układzie krążenia.

Podobna sytuacja ma miejsce, gdy spożywamy alkohol w nadmiarze. Należy pamiętać, że lekarze zalecają wypijanie kieliszka wina dla zdrowia, jednak podkreślam, że ma to być jeden kieliszek nie cała butelka.

Natomiast, jeśli chodzi o papierosy, sprawa jest oczywista, nie ma żadnych powodów zdrowotnych wynikających z ich stosowania, dlatego warto zadbać o swoje zdrowie i rzucić palenie.