moja pierwsza książka SukienkiMM

Pieprzyki to apetyczna nazwa potoczna na znamiona barwnikowe, które potrafią obrzydzić nam widok nawet najpiękniejszej cery.

Medycznie rzecz ujmując znamiona/pieprzyki to skupiska komórek barwnikowych pod skórą, których nagromadzenie doprowadza do zmiany koloru naszej cielesnej powłoki.

Najczęściej skupiska takie powstają z powodów genetycznych i są przekazywane, kolokwialnie rzecz ujmując, z pokolenia na pokolenie.

Zdarzają się również przypadki, gdy przebarwienia pojawiają się pod wpływem działania wirusów.

Najgroźniejszym przypadkiem jest wystąpienie znamienia barwnikowego spowodowanego zmianami nowotworowymi (rakiem skóry).

www.hitachi-tv.pl

W takim przypadku (gdy nie wiemy co jest powodem pojawienia się niespodziewanego gościa) pieprzyk najlepiej pokazać dermatologowi, który stwierdzi jego pochodzenie i podejmie decyzję o jego ewentualnym usunięciu.

Podczas oględzin pod uwagę brane są takie czynniki jak: asymetria (im znamię mniej symetryczne, tym większe prawdopodobieństwo, że mamy doczynienia z rakiem); kolor (nierównomierne rozłożenie barwnika również sugeruje, że mamy problem natury nowotworowej); ewolucja (jakakolwiek zmiana w wyglądzie znamienia w przeciągu ostatnich 3 miesięcy); wielkość (tutaj martwić nas powinny znamiona o średnicy przekraczającej 5 mm).