kardiolog poznań

W początkowym stadium chorób serca zazwyczaj nie występują żadne dolegliwości i objawy. Trudno jest zatem wykryć na początku większość ze schorzeń, dlatego też warto aby pacjenci sami regularnie badali swoje serce. Kontrolne badania serca są ważne szczególnie w przypadku osób, które ukończył już czterdziesty rok życia. Wykonując badania serca dajemy sobie szansę na szybkie wykrycie i leczenie wielu chorób. Co zatem warto wykonać w podstawowym pakiecie badań? Najprostszym badaniem, które w domowym zaciszu wykonać może każdy, jest badanie ciśnienia krwi. Ciśnienie krwi należy kontrolować minimum raz w miesiącu, a w przypadku wcześniejszych zaburzeń ciśnienie mierzyć należy częściej, w niektórych przypadkach nawet codziennie. Wyniki pomiarów należy zapisywać i pokazać lekarzowi podczas wizyty kontrolnej.

Duży wpływ na pracę serca ma także poziom cholesterolu w organizmie, dlatego też należy go regularnie badać. Po ukończeniu czterdziestego życia cholesterol należy badać co około dwa lata. W przypadku zaburzeń w pracy serca lub innych problemów zdrowotnych, np. duszności i osłabienia, wykonać należy badanie EKG. Badanie takie pozwala wykryć większość zaburzeń pracy serca, jednak nie wykazuje np. chorób wieńcowych. Aby takie wykryć konieczne jest przeprowadzenie innych badań.

Dokładniejszym badaniem niż tradycyjne EKG jest tzw. EKG wysiłkowe. Wykonuje się je np. przy występujących w klatce piersiowej bólach. Badanie takie zalecane jest m.in. pacjentom po przebytym zawale.