marcin kaminski Ładowanie

Jak wybrać gaz pieprzowy?

Nasz kraj ma bardzo restrykcyjne podejście do posiadania broni przez obywatela. Zwykły śmiertelnik nie jest w stanie łatwo wejść w posiadanie broni palnej do ochrony osobistej. W sukurs przychodzą inne urządzenia i rodzaje broni, które można zakupić bez większych problemów w sklepach z militariami. Takim narzędziem do obrony jest gaz pieprzowy. Czym kierować się przy wyborze gazu pieprzowego? Gazy pieprzowe są legalnymi substancjami drażniącymi, które skumulowane są w specjalnych pojemnikach pod ciśnieniem. Jeśli użyjemy odpowiedniego przycisku na pojemniku, w stronę napastnika zostanie wystrzelony strumień albo aerozol, który na celu ma dezorientacje przeciwnika, co daje nam wystarczająco dużo czasu, abyśmy mogli uciec i wezwać pomoc. Gazy pieprzowe powstają na podstawie wyciągu z roślin pieprzowych. Nie są one śmiertelne w większości przypadków, jednakże kontakt z substancją jest niezwykle bolesny i działa nawet na agresywne zwierzęta oraz napastników, którzy mogą znajdować się pod wpływem substancji odurzających. Najważniejszym czynnikiem, na jaki musimy zwracać uwagę przy wyborze gazu pieprzowego, jest jego „ostrość”.

W przypadku „ostrości” mówimy o sile danego preparatu. Ta określana jest według skali ostrości Scoville’a (tak samo, jak ma to miejsce przy określaniu ostrości jedzenia). Do tego dołączamy stężenie OC, które podawane jest w procentach. Od tego właśnie stężenia uzależnione jest to, czy napastnik przez dłuższy czas będzie odczuwał skutki potraktowania go gazem pieprzowym. Wielkość pojemnika nie ma znaczenia w przypadku siły, ale naturalnie im więcej gazu, tym więcej możemy użyć do ochrony osobistej. Większe pojemniki posiadają także większe ciśnienie, a to oznacza, że ich zasięg jest odpowiednio większy. Możemy także rozłożyć broń z gazem pieprzowym na dwie kategorie: miotacze ręczne i pistoletowe. Pierwszy rodzaj jest opisanym wyżej pojemnikiem wypełnionym gazem lub cieczą. Drugi rodzaj w wyglądzie przypomina standardowy pistolet, ale jest to tylko obudowa dla odpowiedniego pojemnika z substancją drażniącą.

Jest to bardzo ciekawy wynalazek, ponieważ w pierwszych chwilach ataku napastnik nie wie, czy ma do czynienia z bronią palną, czy „tylko” gazem pieprzowym.