marcin kaminski Ładowanie

Europejski Komitet Normalizacyjny

niemieckie prawo pracy dla polaków co oznacza upadłość konsumencka

Europejski Komitet Normalizacyjny pełni niezwykle ważną rolę w działaniu całego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. To właśnie on odpowiedzialny jest za opracowywanie, przyjmowanie, a na końcu rozpowszechnianie norm europejskich w większości dziedzin gospodarki.

www.fjklimek.pl

Wyjątkami są tu tylko obszary telekomunikacji, elektrotechniki i elektroniki. Co jeszcze warto wiedzieć o CEN-ie? Europejski Komitet Organizacyjny został utworzony oficjalnie w 1974 roku, jednak swoją działalność rozpoczął tak naprawdę już 13 lat wcześniej w Paryżu.

Obecnie jest to prywatne stowarzyszenie techniczne oparte na idei „non-profit”, które funkcjonuje w oparciu o prawo belgijskie i ma swoją siedzibę właśnie w Brukseli. Jeżeli chodzi o system organizacji CEN-u jest on zdecentralizowany, wielosektorowy oraz wielonarodowy.

W jego skład wchodzi centrum zarządzania, które administruje całym systemem na podstawie upoważnienia nadanego przez członków oraz partnerów. Drugi „człon” CEN-u stanowią krajowe jednostki normalizacyjne.