adwokat łódź prawo karne

Amnesty International liczy obecnie 2 mln 200 tys. członków w 150 krajach świata.

Centrala Amnesty International czyli tak zwany międzynarodowy sekretariat, znajduje się w Londynie. Do końca 2009 roku Sekretarz Generalną Amnesty International była Irene Khan, a jej następcą jest Salil Shetty.

Oficjalnym hymnem organizacji jest piosenka „One” zespołu U2, którego lider Bono znany jest z ze swoich działań na rzecz praw człowieka. Początki tej organizacji sięgają listopada 1960 roku, kiedy to brytyjski prawnik, niejaki Peter Benenson, przeczytał w prasie doniesienia o dwóch portugalskich studentkach skazanych na 7 lat więzienia za wzniesienie toastu za wolność.

28 maja 1961 roku w londyńskim tygodniku The Observer pojawił się jego artykuł pt. :”Zapomniani więźniowie”, wzywający do solidarnego działania w obronie tak zwanych więźniów sumienia czyli osób uwięzionych za wyrażanie swoich poglądów, które nie stosowały przemocy, ani nie nawoływały do nienawiści oraz sprzeciwu wobec ustawicznego łamania praw zawartych w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka przez rządy wielu państw.